За життя Євгена Оскаровича міст Патона і в проектній документації, і в інститутському побуті називався просто Київський міський. А об'єднає він не просто два береги великої ріки, а два поняття, які до Є.Патона вважалися несумісними, - мостобудування та зварювання. Біля мосту-гіганта від народження взагалі чимало титулів: «суцільнозварний», «перший, зварений автоматами», «найбільший в Європі» та ін. У світовому мостобудуванні він відкрив нову сторінку, заклав основоположні принципи конструювання, завершив початковий і найбільш відповідальний етап становлення зварного мостобудування. І скільки б потім не послідувало інших блискучих сторінок, ця заслуга Патона не забудеться ніколи.

Історія ж проектування і здійснення унікальної споруди відома менше. Тим часом вона зберегла живий відсвіт особистості головного свого творця. Міст, до якого Євген Оскарович ішов усе життя, повинен був стати в Києві третім за рахунком його проектом. Місцеві репортери інтригували киян, змальовуючи дивацтва якогось професора Патона. Будувати міст будуть на землі. У розкопі сколотять дерев'яні кліті, на них і стануть клепати секції. У грунт заб'ють бетонні палі, а коли ферми будуть готові, на палі їх і опустять. Кручу дійсно треугольно прорізали в останній момент, закріпивши низ витонченою підпірною стінкою. Під мостом проклали дорогу, і в прорізи засинів перед киянами улюбленець їх Дніпро.


Побудований в 1953 році. Частина биків моста споруджена ще до Другої світової війни. Перший в світі суцільнозварний міст. Довжина - 1543 метра.Непосредственное участь в проектуванні і будівництві моста брав академік Євген Оскарович Патон, іменем якого назвали цю споруду. Наідліннейшая в Світі (на 1953 рік) зварна конструкція.

Відкриття моста Патона, праворуч Наводницький-1944 міст, 1953 [ЦАКФФД]

Міст Патона, 1950-е [ЦАКФФД]


Міст Патона, видно уламки попередніх мостів, 2003 [486]

Міст Патона без трамваю, 2005


  

Біля мосту-гіганта від народження взагалі чимало титулів: «суцільнозварний», «перший, зварений автоматами», «найбільший в Європі» та ін. У світовому мостобудуванні він відкрив нову сторінку, заклав основоположні принципи конструювання, завершив початковий і найбільш відповідальний етап становлення зварного мостобудування.

Вид на вечірній міст Патона з набережної (правий берег); ліхтарі запаляться через 1-2 хвилини.


"Місток кохання" Євгена Патона замінили в 1983-му


"Місток кохання", зведений в Києві за проектом Євгена Патона, незабаром після відкриття 1909 року. Тодішня листівка. Петрівська алея під ним ще не пробита, видно тільки неглибока балка.

Влітку 1909 го Київська міська управа замовила Євгенові Патону проект пішохідного моста в Царському саду. У лютому наступного року міст вже був готовий. Важив він близько 30 т. Для зручності монтажу його встановлювали ще до пробиття Петровської алеї під ним - раніше там пролягала тільки неглибока балка. У місті нова споруда назвали "Місток кохання", тому що його швидко облюбували закохані пари. Була й інша назва - "Чортів міст". Подейкували, ніби з нього через нещасне кохання кинувся якийсь гімназист.


З роками місток зносився. Київські архітектори вирішили не ремонтувати старих конструкцій, а встановити нові, з надміцної сталі. У червні 1983-го стару споруду підняли краном і через кілька годин опустили на алею. Потім через два тижні на його місці змонтували новий міст.

Пішохідний Парковий міст над Петрівською алеєю

Споруджено 1904 за проектом Є. О. Патона; перекинуто через Петрівськую алею. У 1983 конструкції мосту були замінені точною копією, що виконано фахівцями інститутів «Укрпроектстальконструкція», «УкрПТКІмонтажспецбуд» та ін.

Мухранскій міст через Куру в Тбілісі. Побудований з проекту Є.О.Патона. 1908 г. (в 1965 р замінений новим мостом сучасної конструкції)