3101

лютого - 190 років від дня народження

Жуля Верна (1828-1905)

 

Ніхто на світі не прожив би без мрії… 

(Леся Українка)

Жуль Верн – французький письменник, автор пригодницьких науково-фантастичних творів.

Літератору випало рідкісне щастя прожити цілих три життя : одне - в дійсності, друге – в уяві сучасників, а третє – в мріях і фантазіях, які втілені в ста томах його творів. Слава французького письменника така велика і в наші дні, що його романи перекладені майже всіма мовами світу і читаються в найвіддаленіших куточках землі.

Першою книгою, яка принесла письменникові славу, був роман «П'ять тижнів на повітряній кулі» (1863). Головний герой – сміливий дослідник, доктор Фергюссон – організував експедицію на повітряній кулі, зробленій за його проектом. Роман відкрив серію творів Ж. Верна під назвою «Незвичайні подорожі».

Жюль Верн створив безліч творів, кожен з яких є справжнім шедевром. У 1864 році з'являється "Подорож до центру Землі", через рік – "Із Землі на Місяць" і "Подорож капітана Гаттераса", а в 1870 році – "Навколо Місяця". У цих творах Жюль Верн висвітив 4 основні проблеми, що займали в той час вчений світ: завоювання полюсів, кероване повітроплавання, польоти за межі тяжіння Землі та загадки підземного світу. "Діти капітана Гранта" – п'ятий роман Верна, який з'явився в 1868 році. Письменник, після його публікації, вирішив об'єднати всі написані раніше і задумані книги в одну серію, названу ним "Незвичайні подорожі". А роман "Діти капітана Гранта" автор вирішив зробити першою книгою трилогії. До неї увійшли, крім нього, такі твори: "Двадцять тисяч льє під водою" (1870р.) і створений в 1875 році "Таємничий острів". Пафос героїв об'єднує дану трилогію. Вони є не просто мандрівниками, але також і борцями з різними видами несправедливості, колоніалізмом, расизмом, работоргівлею. Поява всіх цих творів принесла йому світову популярність.

Д. І. Менделєєв називав Жуля Верна науковим генієм, а Лев Толстой – дивним майстром. Його книги стали джерелом натхнення для багатьох вчених, винахідників і мандрівників, а ім’я самого Жуля Верна оповите легендами. Він буквально зачаровував читачів, примушуючи їх повірити в свою мрію – і майже всі його передбачення в галузі науки і техніки здійснилися!