0811

 1.ПРОСТО ГОВОРИ УКРАЇНСЬКОЮ
        Завжди розмовляй українською. Роби це в усіх середовищах, де ти живеш, працюєш чи буваєш. Не бійся помилятися чи виглядати диваком – це лише стереотипи, яких можна швидко позбутися.
        Якщо чомусь не можеш говорити українською всюди, роби це хоча б у публічних місцях – роблячи покупки в магазині чи замовлення в кафе, просячи про зупинку в маршрутці чи розпитуючи дорогу на вулиці.
        Ніколи не переходь з української мови на іншу. Дивне уявлення, що з російськомовними співвітчизниками «культурно» переходити на російську –шлях до тотальної русифікації. Культурно в Україні говорити українською. Якщо співрозмовник цього не робить – це його справа, але не привід тобі підлаштовуватися під нього. Насправді «культурно» й логічно переходити на чужу мову лише з іноземцями, які не розуміють української.

2.НАЛАШТУЙ МОВУ САЙТІВ ТА ТЕХНІКИ
        Встанови українську мову в налаштуваннях електронної пошти, у соціальних мережах та налаштуваннях пошуку google.
        Обери і встанови українську мову на мобільному телефоні.
        Кожного разу, користуючись платіжним терміналом чи банкоматом, обирай українську мову.
        На кожному сайті, де є українська версія чи вибір мови, обирай українську, навіть якщо тобі все одно.
        Ці прості дії дадуть реальний ефект. Зміна мови google автоматично полегшує пошук українських текстів і піднімає їх рейтинг. Вибір української мови на технічних пристроях чи сайтах є чітким сигналом бізнесу: на цьому ринку слід працювати українською.

3.ПИШИ УКРАЇНСЬКЮ
        Пиши українською електронні листи, смс, повідомлення в соцмережах чи блогах.
        Завжди пиши українською письмові заяви, угоди та інші документи, навіть якщо тобі підсовують російськомовний бланк.

4. ШУКАЙ УКРАЇНСЬКОЮ
        Завжди набирай пошукові запити в google чи інших пошуковиках українською. І лише якщо не знайдеш те, що шукаєш, переходь на іншу мову.
        У Вікіпедії користуйся українською версією. Якщо інформації за якоюсь темою тобі буде замало, перейти на іншомовну версію завжди встигнеш.
        Ці прості дії сприятимуть поширенню україномовних текстів у мережі і легшому доступу до них для всіх користувачів.

5. СПІЛКУЙСЯ УКРАЇНСЬКОЮ З ВЛАДОЮ ТА СЕРВІСНИМИ СЛУЖБАМИ
        Спілкуйся з представниками влади, комунальних та сервісних служб лише українською. Люди, які живуть з наших грошей, мають поважати нашу мову.
        Говори українською, коли викликаєш таксі, телефонуєш мобільному оператору чи в будь-який call-центр.

6. ПІДТРИМАЙ УКРАЇНСЬКУ КУЛЬТУРУ ТА МЕДІА
        Купуй книги та пресу українською мовою, запитуй їх у книгарнях, кіосках та розкладках.
        Не купуй книгу іншою мовою, якщо така ж є українською, а вітчизняні не україномовні журнали й газети не купуй зовсім. Дивися в кінотеатрах і купуй лише фільми, дубльовані (або субтитровані з оригінальної версії) українською.
        Якщо купуєш сувеніри з написами, то краще, щоб вони були українською. Поширюй інформацію про українське мистецтво й культуру.

7. ВБЕРЕЖИ ДІТЕЙ ВІД РУСИФІКАЦІЇ
        Завжди говори з дітьми українською.
        Маленькі діти мають чути пісні, казки, вірші, ігри лише українською.
        Купуй дітям лише україномовні книги та дитячі журнали.
        Мультики в кінотеатрі, на телебаченню чи на диску дитина має дивитися лише українською.
        Якщо дитину піддають русифікації в садку чи школі, вимагай від педагогів спілкуватися і давати матеріал українською. Русифікація не має нічого спільного зі «знанням багатьох мов». У відповідному віці дитині корисно вчити англійську, російську та інші мови, але вони не мають витісняти рідну мову зі спілкування в сім’ї чи школі.

8. ТВОРИ УКРАЇНСЬКИЙ ПРОСТІР
        Час від часу роби щось від себе для поширення української мови – встанови українську пісню на телефон, чемно повісь українське оголошення замість російського у під’їзді чи офісі, замов українську музику на радіо, зміни щось на користь української мови на роботі, удома чи в колі друзів.

9. ЗАПРОСИ ІНШИХ РОБИТИ ТЕ САМЕ
        Пошир цю інформацію серед якомога більшого числа людей. Не лінуйся! Без тебе багато хто не дізнається, як захистити нашу мову, і не почне діяти.
        При нагоді запрошуй інших перейти на українську. Цю думку слід пропонувати, але не нав’язувати – кожна людина вільна робити власний вибір.