2103

Українська поезія

 

З давніх часів до мови віршів відносили епос, драму та лірику, також сюди входить фольклор. У кожної епохи та нації, безперечно є свої автори. Чарівні та привабливі рядки віршів перекладають різними мовами світу, хоча кращого звучання, ніж в оригіналі, годі сподіватися. Українська – поетична, милозвучна, колоритна мова схожа на малярство, хоча найближчим з мистецтв до поезії вважається музичне мистецтво.

Основними поетичними жанрами вважають думу, баладу, акровірш, пісні, романси, оди, поеми, сонети, епіграми та ін. Поезія постає у різних формах, починаючи від драматичних та епічних поезій, зразків усної народної творчості до сатиричних та прозових віршованих творів.

Згадуючи прадавню українську літературу, ми пам’ятаємо «Велесову книгу» та «Слово о полку Ігоревім». Доба Ренесансу постає творами Юрія Дрогобича та Мелетія Смотрицького. Добу Барокко в літературі України представляють Григорій Сковорода, Лазар Баранович, Іван Мазепа та славнозвісна Маруся Чурай. Представником Нової Української літератури є Іван Котляревський.

Далі свою творчість нам дарували представники Романтизму. До їх когорти належать Леонід Глібов та Євген Гребінка, Пантелеймон Куліш, Наталя Забіла, Петро Гулак-Артемовський, Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш, Антін Шашкевич та Юрій Федькович. Поєти реалісти Борис Грінченко, Павло Грабовський, Осип Маковей, Михайло Старицький, Володимир Самійленко та Степан Руданський. До Новітньої української літератури входять поети – символісти Павло Тичина, Олександр Олесь, Микола Вороний, Григорій Чупринка.

Не слід забувати про українських поетів доби Розстріляного Відродження, це: Євген Плужник, Кость Буревій, Валеріан Поліщук, Володимир Свідзинський, Олекса Слісаренко та інші. До неокласиків відносимо Михайла Драй-Хмару, Максима Рильського, Миколу Зерова. Празьку поетичну школу становлять Юрій Липа, Олег Ольжич, Євген Маланюк, Олена Теліга.

Відомими на всю Україну та за її межами поетами першої половини ХХ – го століття постали Микола Бажан, Іван Багряний, Андрій Малишко, Павло Глазовий, Василь Барка, Володимир Сосюра. З представників 70-90-х р. це Микола Луків, Іван Малкович, Володимир Яворівський та багато інших талановитих поетів. Серед сучасних українських поетів згадуємо Юрія Анруховича, Олександра Ірванця.

Найбільш відомими поетами, класиками української літератури ми по праву вважаємо Тараса Григоровича Шевченко, Лесю Українку та Івана Франка.

Поступово формується генерація поетів двотисячних років, про яких ще будуть писати і говорити, оцінюючи їх творчість. Вірші про життя, кохання та довіру, любов до рідного краю та патріотизм будуть відображені в мелодійних рядках. Творчість українських поетів ніколи не помре, адже серед великої творчої спадщини дуже багато гарних та гідних творів.

 За матеріалами сайту: https://ukrainian-poetry.com/