0704

5 квітня 1920 року народився Артур Хейлі - канадський письменник і сценарист

Все своє творче життя Артур Хейлі вважався американським письменником, вочевидь, внаслідок того, що все його великі твори були написані за мотивами американського життя і вперше були опубліковані в США. Але за народженням він був англієць, пізніше прийняв канадське громадянство.

У 14 років Артуру Хейлі довелося піти зі школи, тому що батьки не змогли платити за навчання. Він вступив на курси машинопису і стенографії, які в подальшому допомогли йому в письменницькій кар'єрі.

З початку Другої світової війни (1939-1947) Хейлі служив в Королівських військово-повітряних силах: він був військовим льотчиком на Близькому Сході, пілотував транспортні літаки в Індії, два роки прослужив в Лондоні в якості офіцера штабу при британському міністерстві повітряного транспорту. У 1947 році, демобілізувавшись у званні капітана, Хейлі покинув Великобританію, а в 1952 отримав канадське громадянство. У Канаді він працював агентом з нерухомості, рекламником, журналістом, редактором бізнес-журналу, сценаристом і автором п'єс. Одного разу, перебуваючи на борту літака, що здійснював рейс Ванкувер - Торонто, Хейлі задумався - а що було б, якби обидва пілоти одночасно відчули себе погано?

Він почав грати з цією думкою, доповнюючи і ускладнюючи ідею, і до кінця польоту п'єса була готова - залишалося тільки перенести її на папір. Так почалася яскрава письменницька кар'єра Артура Хейлі – на світ з'явився сценарій телефільму «Злітно-посадкова смуга 08». Але це був ще не успіх. Справжнє визнання прийшло через 13 років, коли сценарій був перероблений в роман «Аеропорт». Роман виявився настільки популярним, що після його виходу в світ з'явилися один за одним чотири фільми: в 1970 році – фільм "Аеропорт" з Бертом Ланкастером і Жаклін Біссет, що став справжньою сенсацією (актрисі Хелен Хейес за роль в цьому фільмі була присуджена премія «Оскар»), потім з'явилися фільми «Аеропорт-75», «Аеропорт-77» і «Конкорд - Аеропорт-79». 

До «Аеропорту» Хейлі написав «На висотах твоїх» (1960) – роман про таємниці можновладців, про велику політику. Після «Аеропорту», з невеликим проміжком, вийшли в світ романи: «Колеса» (1972), «Міняли» (1975) і «Перевантаження» (1979), кожного разу на тривалий період захоплюючи лідерство в колонці бестселлерів, яка регулярно друкується в американських журналах.

Вражаюче, але романи письменника, написані півстоліття тому, до сьогодні не втратили гостроти і актуальності. Їх цілком можна розглядати як детальні бізнес-плани, які до дрібниць розкривають всю таємницю роботи великого готелю (роман «Готель»), фармацевтичної компанії («Сильнодіючі ліки»), банку («Міняли»), інформаційного агентства («Вечірні новини») або великої автомобільної корпорації («Колеса»).         Особливістю романів Хейлі була різноманітність поставлених проблем, таких як тероризм, расизм, закулісні таємниці сильних світу цього, злочинність і хабарництво. Але поряд з цими глобальними проблемами завжди стояли дрібні людські труднощі і просто відносини.

Теми, про які писав Хейлі, були близькі кожному. Середній американець їздив на машинах, зібраних в Детройті, зупинявся в готелях на Півдні, приймав ліки, що випускаються фармацевтичною промисловістю, і літав на літаках місцевих авіакомпаній. А головними героями були звичайні люди, в звичайних обставинах, правда, що йдуть іноді в круте піке. Тільки Хейлі міг зробити захоплюючий роман з життя банківського клерка або авіадиспетчера.

Не тільки західна публіка позитивно оцінювала творчість Артура Хейлі. В СРСР його книги були надзвичайно популярні. Роман «Аеропорт» з'явився в радянському виданні в 1971 році і назавжди завоював любов читача. Втім, як і інші книги Артура Хейлі, в тому числі і тому, що в них була цікава інформація про те, як живуть люди за «залізною завісою», за його книжками радянські люди могли дізнатися те, що для них було таким далеким: і західний аеропорт, і готель, і студію новин.

Артур Хейлі прожив досить довге і плідне життя, він відбувся і як письменник, і як сім'янин. У його скарбничці одинадцять романів і шестеро дітей від двох шлюбів. Артур Хейлі помер у віці 84 років у своєму будинку на Багамах.

За материалами сайтів: http://vokrugknig.blogspot.com/2015/04/95.html

https://filolen.ru/lichnosti/kratkaya-biografiya-hejli.html