2204

Шановні користувачі!

23 квітня відзначається

 Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх, хто дотичний до книжкової справи.

Велика-бо користь буває чоловікові від науки книжної, бо книги вказують нам і навчають нас, як іти шляхом покаяння, і мудрість, і стриманість здобуваємо із слів книжних.Книги подібні рікам, що тамують спрагу цілого світу – це джерела мудрості.

Повість минулих літ


Всесвітній день книги та авторського права відзначається починаючи з 1996 року, його було проголошено на 28-й сесії ЮНЕСКО 15.11.1995 року. Рішення прийняте з метою просвіти, для подальшого розвитку усвідомлення культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є найвагомішим засобом поширення знань та найнадійнішим способом їхнього збереження. В резолюції відзначається також доцільність проводити в цей день книжкові виставки та ярмарок.

Це свято має на меті сприяти поширювати задоволення від книжок і читання. Щороку, 23 квітня, проводять святкування, мета яких — визнати чарівну силу книг, що є зв'язком між минулим і майбутнім, мостом між поколіннями та культурами. З цієї нагоди ЮНЕСКО та міжнародні організації, які представляють три основні галузі книжкової індустрії — видавців, книго розповсюджувачів та бібліотеки, вибирають місто яке стає Світовою книжковою столицею, щоб упродовж наступного року підтримувати своїми власними ініціативами імпульс святкування Дня книги аж до 23 квітня наступного року. Головне святкування відбувається щорічно в штаб-квартирі ЮНЕСКО. Туди запрошують продавців книг, видавничі компанії та митців, щоб поділитися своєю пристрастю до книг та читання, проводячи практичні семінари для молоді з типографії, ілюстрування, книгопереплетення, книгодрукуванння.


ЮНЕСКО створила традицію, яка відбувається щороку – це оголосити якесь місто Світовою книжкової столицею. Цей захід вживається для того, щоб поглибити читання по всьому населенню та зробити книги доступними для всіх людей, які проживають у вибраному місті та країні.

Першою світовою столицею книг був Мадрид, розташований в Іспанії, і це сталося в 2001 році. Потім, в 2002 році, це була Олександрія, розташована в Єгипті. Серед південноамериканських країн, які вже були відібрані, ми маємо наступні: Богота, Колумбія у 2007 році та Буенос-Айрес, Аргентина в 2011 році. Цього, 2022 року, Гвадалахара, Мексика – нинішня Світова книжкова столиця.          

Мексиканське місто Гвадалахара було назване ЮНЕСКО світовою столицею книги у 2022 році через його всеосяжний політичний план, заснований на книзі, який покликаний викликати соціальні зміни, боротися з насильством та створити культуру світу.

У Гвадалахарі та передмістях, які її оточують, є широкий спектр державних, приватних та електронних бібліотек для пошуку і отримання інформації. Найбільш відомі з них – Іберо-американська бібліотека Октавіо Паса Університету Гвадалахари і Публічна бібліотека штату Халіско, розташована в передмісті Сапопан.

Програма, запропонована Гвадалахарою, зосереджена на трьох стратегічних цілях: повернення громадських просторів для читання в парках та інших доступних місцях; соціальні зв’язки та згуртованість, особливо завдяки семінарам із читання та письма для дітей; зміцнення сусідської ідентичності за допомогою зв’язків між поколіннями, розповідям історій та вуличної поезії.

Місто використовуватиме такі культурні цінності, як бібліотеки, читальні, книгарні, незалежні видавництва та всесвітньо відомий міжнародний книжковий ярмарок для вдосконалення політики запобігання насильству. Ці ресурси будуть використані для просування прав людини, гендерної рівності та культури миру серед представників громадськості та використання великого потенціалу книг для сприяння соціальним перетворенням. Заходи включатимуть літературні події у співпраці з латиноамериканськими письменниками, художній проект на Вавилонській вежі, події, що пов’язують театр і музику з літературою та використання місцевого радіо для читання поезії.

Всесвітній день книги й авторського права відзначають у 190 країнах світу. Це свято має на меті залучати до книжки і читання. Адже при читанні паперових книг емоції переживаються яскравіше, розвивається уява і креативне мислення. Французький письменник і філософ-просвітитель Дені Дідро стверджував, що коли люди перестають читати, вони перестають і мислити.


За матеріалами Вікіпедії та сайтів:

https://azertag.az/ru/xeber/YUNESKO_nazvala_Gvadalaharu_Vsemirnoi_stolicei_knigi_2022_goda-1634231

https://ru.calameo.com/read/0063472375928a82778ce

( https://biblioteka.od.ua/wp-content/uploads/2022/01/Vydatni-podiyi-2022-roku-v-Ukrayini-ta-sviti_-prosvitnytska-robota-publichnyh-bibliotek.pdf  )


У Всесвітній день книг і авторського права вітаємо всіх причетних до цього свята!