Що таке відкриті освітні ресурси

Відкриті освітні ресурси (Open Educational Resources, OER) – це матеріали для викладання (teaching), навчання (learning) та досліджень (research) в будь-якому форматі й на будь-якому носії (цифровому або іншому), які знаходяться в суспільному надбанні або охороняються авторським правом, видані за відкритою ліцензією, котра дозволяє безкоштовний доступ, повторне використання, перепрофілювання, адаптацію та поширення іншими способами без обмежень або з лімітованими обмеженнями. Використання відкритих технічних стандартів покращує доступ та потенціал повторного використання.

OER можуть включати: повні курси, модулі курсів, відкриті підручники, навчальні програми, лекції, посібники для студентів, конспекти викладання, домашні завдання, вікторини, лабораторні та аудиторні заняття, педагогічні матеріали, відео, інтерактивні матеріали, такі як симуляції чи рольові ігри, інструменти оцінювання та багато інших ресурсів, програмне забезпечення, програми (включаючи мобільні додатки) та будь-які інші навчально-корисні матеріали.

Термін «OER» не є синонімом онлайн-навчання, електронного навчання або мобільного навчання. Багато OER, крім використання в цифровому форматі, також можна роздруковувати. (UNESCO. Guidelines for open educational resources (OER) in higher education.) 

Ліцензування Creative Commons

Коли освітні ресурси є цифровими та відкрито ліцензованими за ліцензіями   Creative Commons  (СС), ними можна поділитися з усіма безкоштовно. Підручники, курси та плани занять стають безкоштовними та їх легко знаходити, ділитися, налаштовувати, адаптувати та комбінувати. Завдяки Ліцензії CC, студенти можуть знаходити та включати безкоштовні матеріали для доповідей та презентацій, викладачі можуть налаштовувати підручники та плани занять, університети можуть розповсюджувати відеолекції для глобальної аудиторії, а видавці (університетські видавництва чи бібліотеки) можуть адаптувати матеріали та розробляти послуги для покращення досвіду навчання.

Докладніше про ліцензії можна дізнатися тут -   види ліцензій Creative Commons 

Відкриті освітні ресурси українською мовою

Відео Дніпровського національного університету залізничного транспорту

Відео уроки науково-технічної бібліотеки Дніпровського Національного Університету Залізничного Транспорту 

Відео лекції Центру Андрея Шептицького Українського Католицького Університету  - YouTube канал інформаційно-ресурсного центру УКУ, що об'єднує бібліотеку та майданчик для проведення культурних, наукових та навчальних заходів.

Національний репозитарій академічних текстів 

Вікіпідручник - це збірник підручників з вільним змістом. Тут зберігаються тільки матеріали, які носять освітній характер: підручники, анотовані тексти, навчальні методології та керівництва. Ці матеріали можуть використовуватися в традиційному навчанні, акредитованих закладах, для навчання вдома/самонавчання.

Відкриті освітні ресурси іноземною мовою

Електронні книги, підручники, періодичні видання:

 • Open TextBooks Library  - відкрита бібліотека безкоштовних, рецензованих та ліцензованих підручників.
 • Pressbooks directory  - кFFаталог прес-книг(Pressbooks), який містить інформацію о 2942 загальнодоступних книгах, опублікованих у 109 мережах Pressbooks.
 • E-Books Directory  - безкоштовний веб-ресурс, з якого можна завантажити книги, документи, лекції, технічні документи. Ресурс містить посилання на більш ніж 1780 електронних книг.
 • Open Library  - сайт, що має на меті створити каталог книжок, що коли-небудь видавалися. Функціонує за принципом Вікіпедії – створення окремої сторінки для окремої книги самими користувачами. Крім каталогу книг, ресурс надає вільний доступ до електронних книг (сьогодні – понад 1 мільйона назв).
 • Wikibooks - це збірник підручників з вільним змістом. Тут зберігаються тільки матеріали, які носять освітній характер : підручники, анотовані тексти, навчальні методології та керівництва. Ці матеріали можуть використовуватися в традиційному навчанні, акредитованих закладах, для навчання вдома/самонавчання. На теперішній час проект представлений 74 мовами.
 • The Free Library  - заснований у 2003 році ресурс пропонує безкоштовні повнотекстові версії класичних літературних творів від сотень відомих авторів, біографії, зображення. Нещодавно Вільна бібліотека була розширена, щоб включити масивну колекцію періодичних видань із сотень провідних публікацій, що стосуються бізнесу та фінансів, комунікацій, культури, охорони здоров'я, гуманітарних наук, права, політики, технологій та соціальних наук.
 • Directory of Open Access Books (DOAB)  - DOAB індексує та надає доступ до наукових, рецензованих книг із відкритим доступом та допомагає користувачам знаходити надійних видавців книг із відкритим доступом. Всі послуги DOAB безкоштовні, і всі дані є у вільному доступі.
 • Open Stax Connexions  - динамічна некомерційна цифрова екосистема. OpenStax видає високоякісні підручники з відкритою ліцензією, що пройшли експертну оцінку, які абсолютно безкоштовні в Інтернеті і мають низьку вартість в друкованому вигляді.
 • BCcampus  - Система містить довідкову колекцію Open Textbook, різні інструменти та посібники для створення відкритих підручників.
 • Directory of Open Access Journals (DOAJ)  - Каталог журналів відкритого доступу. Сьогодні ця незалежна база даних містить понад 16 500 рецензованих журналів з відкритим доступом, що охоплюють усі галузі науки, техніки, медицини, суспільних наук, мистецтв та гуманітарних наук. Журнали відкритого доступу з усіх країн та на всіх мовах можуть подавати заявки на включення .

Пошукові системи:

 • OASIS  - Система Інтегрованого пошуку по відкритим джерелам, метою якої є спрощення виявлення відкритого контенту. На теперішній час OASIS веде пошук у 117 джерелах та має 388 707 записів.
 • BASE  (Білефельдська наукова пошукова система) - одна з найбільш об’ємних пошукових систем у світі, особливо для академічних веб-ресурсів. BASE забезпечує понад 240 мільйонів документів від понад 8000 контент-провайдерів. Ви можете отримати доступ до повних текстів близько 60% проіндексованих документів безкоштовно (відкритий доступ). BASE управляється бібліотекою університету Білефельда.

Інше:

 • OER Commons  - публічна цифрова бібліотека відкритих освітніх ресурсів.
 • Merlot  - Інтернет-сховище та міжнародний консорціум закладів (та систем) вищої освіти, галузевих партнерів, професійних організацій та приватних осіб.
 • Wikimedia Commons - це сховище медіафайлів, що надає всім вільний доступ до освітнього медіаконтенту (зображень, аудіофайлів та відеороликів), що знаходяться в суспільному надбанні або публіковані під однією з вільних ліцензій.
 • Robertschuwer  - сторінка вченого Robert Schuwer, експерта з відкритої освіти, який керує програмою Відкритих Освітніх Ресурсів від ЮНЕСКО. Тут зібрана інформація про відкриті освітні ресурси(OER) та відкриту освіту.
 • The University of Queensland  - Сторінка бібліотеки університета Квінсленда (UQ) - одного з провідних дослідницьких і навчальних закладів Австралії. Тут зібрана інформація про відкриті освітні ресурси(OER) та відкриті онлайн курси.

Репозитарій ДНУЗТ ім. академіка В.Лазаряна

Освітні навчальні онлайн курси

Українською мовою:

 • Prometheus  - громадський проект масових відкритих онлайн-курсів (МВОК).
 • EdEra  - освітній проект, який займається розробкою освітнього онлайн-контенту та рішень для платформ онлайн-навчання. Усі курси проекту безкоштовні, але після закінчення кожен охочий може віддячити проекту.
 • Портал знань  - Вільний доступ до навчальних курсів різної тематики. Освітні ресурси з інформаційних технологій, програмування, проектування програмного забезпечення, а також матеріали з інших предметних галузей.
 • Duolingo  - безкоштовна платформа для вивчення іноземних мов.

Іноземною мовою:

 • Coursera  - проект, який пропонує сотні безкоштовних онлайн-курсів з різних предметів від провідних американських університетів.
 • edX  - величезна бібліотека онлайн-курсів з топових університетів світу для будь-яких спеціальностей.
 • MOOC List  - Система пошуку відкритих онлайн-курсів, що проводяться різними сервісами і навчальними закладами ( Coursera , edX , FutureLearn , Udacity та інші).
 • Open Course Library  - Збірка високоякісних безкоштовних курсів, які ви можете завантажити та використовувати для навчання. Весь вміст зберігається в документах Google, що полегшує доступ, перегляд та завантаження.
 • MITOpenCourseWare  - Відкриті освітні ресурси Массачусетського технологічного інституту (Massachusetts Institute of Technology) - лекції, семінари, аудіо-, відео курси тощо.
 • OpenLearning  - це онлайн-навчальна платформа, де кожен бажаючий може як розмістити свої курси (є можливість зробити це безкоштовно) так і пройти навчання.
 • Wikiversity  - це проект Фонду Вікімедіа, присвячений навчальним ресурсам , навчальним проектам та дослідженням для використання на всіх рівнях , типах та стилях навчання від дошкільного до університетського, включаючи професійне навчання та неформальне навчання.