Що таке відкриті освітні ресурси

Відкриті освітні ресурси (Open Educational Resources, OER) – це матеріали для викладання (teaching), навчання (learning) та досліджень (research) в будь-якому форматі й на будь-якому носії (цифровому або іншому), які знаходяться в суспільному надбанні або охороняються авторським правом, видані за відкритою ліцензією, котра дозволяє безкоштовний доступ, повторне використання, перепрофілювання, адаптацію та поширення іншими способами без обмежень або з лімітованими обмеженнями. Використання відкритих технічних стандартів покращує доступ та потенціал повторного використання.  (UNESCO. Recommendation on Open Educational Resources (OER). )

OER можуть включати: повні курси, модулі курсів, відкриті підручники, навчальні програми, лекції, посібники для студентів, конспекти викладання, домашні завдання, вікторини, лабораторні та аудиторні заняття, педагогічні матеріали, відео, інтерактивні матеріали, такі як симуляції чи рольові ігри, інструменти оцінювання та багато інших ресурсів, програмне забезпечення, програми (включаючи мобільні додатки) та будь-які інші навчально-корисні матеріали.

Термін «OER» не є синонімом онлайн-навчання, електронного навчання або мобільного навчання. Багато OER, крім використання в цифровому форматі, також можна роздруковувати. (UNESCO. Guidelines for open educational resources (OER) in higher education. )

Ліцензування Creative Commons

Коли освітні ресурси є цифровими та відкрито ліцензованими за ліцензіями   Creative Commons  (СС), ними можна поділитися з усіма безкоштовно. Підручники, курси та плани занять стають безкоштовними та їх легко знаходити, ділитися, налаштовувати, адаптувати та комбінувати. Завдяки Ліцензії CC, студенти можуть знаходити та включати безкоштовні матеріали для доповідей та презентацій, викладачі можуть налаштовувати підручники та плани занять, університети можуть розповсюджувати відкриті ресурси для глобальної аудиторії, а видавці (університетські видавництва чи бібліотеки) можуть адаптувати матеріали та розробляти послуги для покращення досвіду навчання.

Докладніше про ліцензії можна дізнатися:

Інструментарій ENOEL: переваги відкритої освіти. Версія 2 (укр.)

Це набір інструментів (слайдів, листівок та карток Twitter), підготовлених Європейською мережею бібліотекарів відкритої освіти (ENOEL). Набір інструментів спрямований на підвищення обізнаності про важливість відкритої освіти та вказує на переваги для студентів, викладачів, установ і суспільства.

Оригінали файлів на 15-ти мовах в Zenodo

Завантажити українську версію можна за посиланням.

При використанні інструментів цитувати так:

European Network of Open Education Librarians. (2022). An ENOEL Toolkit: Open Education Benefits. Version 2. Zenodo (Ukrainian version). https://doi.org/10.5281/zenodo.5906818  

Відкриті освітні ресурси українською мовою

Міжнародні відкриті освітні ресурси

Освітні навчальні онлайн курси

Репозитарій Українського державного університету науки і технологій  (УДУНТ)