Локомотив та його історія

Історія залізничного транспорту безпосереднє пов`язана з появою локомотивів та розвитком їх виробництва.


Локомотивом (в перекладе з латинського – «здвинути з місця») називається силовий тяговий засіб, який відноситься до рухомого складу та, який призначений для пересування по рейковим шляхам поїздів або окремих вагонів.

Спочатку локомотивом називались тільки паровози, у подальшому ця назва розповсюдилась на інші види залізничних тягових засобів.


Історія будівництва локомотивів починається у 1802 році з будівництва паромобіля англійським винахідником Р.Тревітіком.. Одиночні паровози, які будувались потім, були також недосконалі. Вирішальний крок у цій області техніки належить англійському винахіднику Дж. Стефенсону, який побудував, починаючи з 1814 року, декілька паровозів. Окремо, «Локомошен» у 1825 році, назва якого стало загальною і це прислужила пізніше для найменування усіх тягових машин на залізничному транспорті та відповідно для усієї галузі.

У 1829 році Стефенсон побудував відомий паровоз «Ракета», його основні елементи стали використовуватися на інших паровозах. Через 5 років після будівництва «Ракети» у 1834 році на Вийському заводі, який входив у склад Ніжнетагильських заводів, що належали Демидовим, російський механік Мирон Юхимович Черепанов за допомогою батька, Юхима Олексійовича побудували цілком з вітчизняних матеріалів перший у Росії паровоз, який получив назву «суходільний пароход». Особливістю паровозобудування було те, що конструкційні елементи паровоза виконувались майже повністю з чорних металів. Тому перші заводи, на яких будували паровози, виникли на базі металургійних заводів або біля них.


Царська Росія пізніше інших країн вступила на шлях капіталістичного розвитку , вона мала в 1860 році залізничну мережу протягом усього більше 1000 км. Коли було скасовано кріпосництво, у Росії почала достатньо швидко розгортатись промисловість, а поряд з нею і залізничний транспорт. Для залізниць у цей період вітчизняні та іноземні заводи побудували велику кількість різних типів паровозів. Перші паровози колії 1524 мм. у Росії були побудовані в 1845 році на Олександрівськом заводі Петербурго-Московської залізниці. Цей рік можливо рахувати початком російського заводського будівництва локомотивів.

На території сучасної України у 1897 р. було організовано будівництво паровозів на Харківському заводі Руського товариства. З 1900 року почав випускати паровози завод Гартман в Луганське, який побудували для цієї мети.


Незважаючи на значні успіхи в розвитку транспорту вчені постійно думають над тим, якою повинна бути залізнична магістраль майбутнього. Більшість вчених зважають, що працювати треба у двох напрямках: удосконалення існуючих та створення нових видів локомотивів. При цьому, щоб оцінити кожен новий від, в першу чергу, треба звертати увагу на швидкість та економічність. Другими критеріями розвитку прогресу у транспорті повинні бути комфортність, безпека, надійність, вантажність.

Презентація "Исторические этапы развития локомотивов"